Yeniliklerin Öncüsü Biytaş, ‘Enerji Verimliliği Kanunu’na Uygun Alt Yapısını Tamamladı
Isı Pay Ölçer Cihazı Taktırmak Sorun Değil

Isıtma, soğutma havalandırma sektörünün lideri Biytaş, ısı gider paylaşım sistemleri alanında da anahtar teslimi hizmet vermeye başladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Bursa bölgesinde tüketim verilerinin toplanması ve faturalandırılması alanında da yetki belgesi alan Biytaş apartman ve sitelere Enerji Verimliği Kanunu’nun getirdiği şartları yerine getirmede çözüm ortağı oldu.

Biytaş Şirketler Grubu Başkanı Suat Gülçimen Enerji Verimliliği Kanunu uyarınca, eski merkezi sistem binalarda ısınma giderinin daire veya metrekare başına bölünmesinin yerine, ‘Isı pay ölçer’ adı verilen elektronik ısıölçerlerin kullanılmasının ve ısıtma giderlerinin bu şekilde paylaştırılmasının zorunlu hale geldiğini belirtti. Gülçimen bugüne kadar birçok ilke imza attıkları gibi, bu alanda gerekli yatırımı yaparak eksiksiz hizmet vermeye başladıklarını söyledi.

Suat Gülçimen merkezi sistemle ısınan binalarda ısınma maliyetlerinin, ısı kullanım miktarlarına bağlı olarak paylaşımını sağlayan ve adına ‘ısı pay ölçer’ denilen sistemi kurma zorunluluğunu yerine getirmeyen konutlara, binalara, sitelere ‘Kabahatler Kanunu’na muhalefet suçundan dolayı bin 600 TL ceza uygulanmaya başladığına dikkat çekti. Kanunun uygulamaya girmesiyle birlikte apartman ve site yöneticilerinin nasıl bir yol izleyeceklerine ilişkin bilgiye ulaşmakta zorluk çektiklerinin altını çizen Biytaş Şirketler Grubu Başkanı Suat Gülçimen, sektördeki 35 yıllık deneyimleri ve teknik kadroları ile hemen harekete geçtiklerini ve gereken çözümü sağladıklarını söyledi.

Biytaş olarak bu alanda gerekli bilgilere ulaştıklarını ve gerekli teknik alt yapıyı hazırladıklarını da vurgulayan Gülçimen, “Yeni kanun gereği daire içindeki radyatörlerin tek kolondan beslenmesi yani daire içinde dağıtım kolektörü olması halinde ise ısı pay ölçer yerine daire girişlerinde kalorimetre yani ısı sayacı takılması gerekiyor. Isı pay ölçer veya kalorimetre takılmasının yanı sıra her bir radyatöre termostatik vana takılması zorunluluğu vardır. Bunlara ek olarak da termostatik vanaların oluşturacağı hidrolik dengesizlikleri gidermek için de kazan dairesindeki mevcut sirkülasyon pompalarını farklı basınç ve debiye göre kendini ayarlayabilen sirkülasyon pompaları ile değiştirmek gerekiyor” bilgisini verdi.

CİHAZ ÖLÇÜM, SAYAÇ OKUMA VE FATURALANDIRMA HİZMETİ DE VERİYOR

Suat Gülçimen Biytaş olarak; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuru yaparak, merkezi ısıtma ve sıcak su sistemlerinde ısınma ve sıhhi sıcak su giderlerinin paylaştırılmasına ilişkin yönetmelik çerçevesinde, “Ölçüm Şirketi” ve “Bölgesel Isı Dağıtım Satış Şirketi” olarak yetki belgesi aldıklarını da söyledi. Bu yetki belgesine sahip bölgedeki tek firma olduklarının altını çizen Suat Gülçimen, “Bu alanda önemli bir bilgi birikimine sahibiz. Birikimlerimizi apartman ve site yönetimleri ile ücretsiz olarak paylaşıyoruz. Bize başvuran yöneticilere ücretsiz danışmanlık hizmeti veriyoruz. Binalar ve siteler için en uygun çözümü sunuyoruz. Ayrıca sayaç okuma ve faturalandırma hizmetini de veriyoruz” diye konuştu.

EKSİKSİZ HİZMET

Suat Gülçimen yeni kanuna uygun olarak ısı ölçüm cihazlarının kurulumu, tüketim verilerinin toplanması, sayaç okuma, faturalama, mevcut tesisatta yapılması gereken değişiklikler dahil tek merkezden çözüm ürettiklerini söyledi. Gülçimen, “Isı pay ölçerler, kalorimetreler, su sayaçları, termostatik vanalar, M-bus sistemleri, frekans kontrol sistemleri ve ısı istasyonları cihazlarının satış ve montajını yaparak bu alanda, Bursa ve yakın çevresi başta olmak üzere ülke genelinde hizmet verecek sağlam bir alt yapı oluşturduk. Apartman ve site yöneticilerimiz bizi aradıklarında onlar için gerekli hızlı ve güvenilir çözümleri anında üreteceğiz” dedi