GÜNEŞTEN ELEKTRİK ÜRETMEK ÇOK UCUZ

Biytaş tarafından sosyal sorumluluk projeleri kapsamında başlatılan, ‘Mühendis Bilgi Paylaşım Toplantıları’nın ilkinde Bursa’daki çeşitli kurum ve kuruluşlarda görev yapan mühendislere, ‘Güneşten elektrik Üretimi ve Yenilebilir Kaynaklar’ konularında bilgi verildi.

Isıtma, soğutma ve havalandırma, havuz ve sauna üretim, uygulama ve satışını yapan Bursa’nın öncü kuruluşu Biytaş, ‘Mühendis Bilgi Paylaşım Toplantıları’ adıyla seminerler dizisi başlattı. Şirketin Alaaddinbey mahallesi Elektro Mekanik Plaza’daki merkezindeki gerçekleşen ilk seminerde Bursa’daki kamu kurumları, belediyeler ve özel sektör kuruluşlarında görev yapan mühendislere, ‘Güneşten elektrik üretimi ve Yenilebilir enerji kaynakları” konularında uzmanlar tarafından bu alandaki son gelişmeler hakkında önemli bilgiler verildi.

MÜHENDİSLERE ÖNEMLİ SORUMLUKLAR DÜŞÜYOR

Teknolojinin baş döndürücü bir hızla geliştiği bir süreç yaşandığını söyleyen Biytaş Şirketler Grubu Başkanı Suat Gülçimen, hızla kalkınan Türkiye’de mühendislere büyük sorumluklar düştüğünü söyledi. Biytaş olarak yeni bilgilere çok önem verdiklerini ve bu bilgileri paylaşmayı ilke edindiklerini vurgulayan Gülçimen, ‘Bursa’ya ve ülkemize faydalı olmak, toplumsal gelişmenin önünü açmak için bu toplantıları başlattık. Her ay farklı bir konuda uzmanları buraya getirip kentimizdeki mühendisleri yeni teknoloji ve sistemlerde bilgilendireceğiz’ dedi. Enerji konusunda dışa bağımlıktan kurtulmak için son yıllarda yenilebilir kaynaklara önem verildiğinin altını çizen Gülçimen, ‘Doğalgaz kaynağı olmayan bir ülke olarak elektrik üretiminde en fazla pay doğalgazdadır. Doğal gazın enerji üretimdeki ağırlığını azaltmak için kaynak çeşitliliğine gidilmesinin yanı sıra yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarına önem verilmesi önemlidir. Buna dikkat çekmek adına, bugün güneşten elektrik elde eden sistemler hakkında konunun uzmanları bizlere bilgi verecekler’ diye konuştu.

İLK YATIRIMA TEŞVİK VAR

Seminerin konuşmacısı Gümrah Can Demirbolat, günümüzde güneşten elektrik elde eden sistemlerin hızla yaygınlaştığını, ilk yatırım maliyetlerinin düştüğünü, verimliklerinin arttığını ve ömürlerinin uzadığını söyledi. Canbolat, ‘Güneş gibi kesintisiz güç kaynağından, elektrik üreten sistemler sayesinde dünyamızın kaynakları korunuyor ve enerji maliyetleri düşüyor’ dedi.

Elekrik Elektronik Mühendisi Elham Maghsoodi’de isteyen herkesin, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu(EPDK) iznine gerek olmadan, 1 KW’dan 1 MW’ye kadar elektrik üretilebileceğini söyledi. Yenilenebilir enerji yatırımlarına devlet tarafından bir kısmının hibe olarak, geri kalan bölümünde uzun vadeli düşük faizli kredilerle teşvik edildiğini de belirten Maghsoodi, ‘Dilerseniz fazla enerjinizi de dağıtım şirketine satabilirsiniz. Yapacağımız yatırımı 5 yılda geri aldığınız gibi, kesintisiz kaliteli elektriğe kavuşuşunuz’ diye konuştu.